پارسيان عايق گستر | پلي يورتان
عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی ( Metal Deck )


در این مقاله به بررسی عایق بندی حرارتی و صوتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی در اجرای سقف ساختمان ها پرداخته شده است .


به طور کلی یکی از مراحل اجرای ساختمان عایق بندی حرارتی و صوتی در ساختمان ها به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی و تامین آسایش می باشد که لزوم اجرای آن در تمامی ساختمان های اسکلت فلزی و ساختمان های اسکلت بتنیدر حال ساخت مورد نیاز می باشد ، سقف ساختمان به عنوان یکی از قسمتهای مهمساختمان با توجه به شرایط و موقعیت پروژه در برخی پروژه ها نیاز به عایق بندی صوتی و حرارتی داشته که در ادامه به عایق بندی سقف های مرکب عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی سقف ها پرداخته می شود .


عایق بندی حرارتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی و سقف های کامپوزیت معمولی :
با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در مورد رفتار سقف های کامپوزیت عرشه فولادی در برابر آتش از قبیل دوام در برابر حریق و میزان مقاومت در برابر حریق ، سقف های مرکب عرشه فولادی مقاومت در برابر آتش مطابق آزمایش حریق استاندارد را دارا می باشد ، برای جلوگیری از انتقال حرارت به سقف و همچنین برای کنترل مسائل مربوط به آتش سوزی از دو لایه عایق که یک لایه عایق پلی یورتان در زیر سقف و در زیر ورق گالوانیزه ای و یک لایه عایق پلی یورتان در بالای سقف و بر روی سطح بتن ریزی استفاده می شود و با توجه به استفاده از دو لایه عایق حرارتی در بالا و پایین سقف و وجود عایق پلی یورتان باعث مقاومت سقف در مقابل آتش از 2 ساعت تا 4 ساعت با توجه به طراحیفوق گردیده است .


مهمترین ویژگی عایقهای پلی یورتان مقاومت استثنایی آنها در برابر آتش می باشد، عایق پلی یورتان در دمای حداکثر 800 درجه سانتیگراد میتواند به طور مداوم عمل کند . دمای ذوب الیاف آن بیش از 1000 درجه سانتیگراد است و در برابر شعله مستقیم آتش تا حدود 4 ساعت مقاومتمی کند .


با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مطالعات و بررسی های لازم در مورد محدودیت های محصول فوق انجام شده است که با توجه به آئین نامه های فوق محدودیتی برای طراحی و اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی وجود ندارد و تمامی تمهیدات لازم در برابر آتش سوزی در حین اجرای سقف مرکب عرشه فولادی براساس مبحث سوم مقرات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل اجرا خواهد بود .

در تصویر زیر موقعیت عایق های حرارتی و صوتی در سقف نمایش داده شده است .

همانطورکه در تصویر نشان داده شده است لایه شماره 2 معرف یک لایه عایق پلی یورتانمی باشد که در بین تیرها و از زیر سقف به ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای متصل می شود و لایه شماره 7 معرف یک لایه عایق پلی یورتان می باشد که بر روی سطح بتن ریزی شده نصب می شود .

برای معرفی عایق حرارتی پلی یورتان باید مواردی را در نظر گرفت که عبارتند از :
• مقاومت حرارتی کل پوسته خارجی + عایق حرارت از حد مشخص شده ای بیشتر باشد .
• ضریب هدایت حرارتی عایق مصرفی از حد مشخص شده ای بیشتر نباشد .


عایقحرارت قابل استفاده در ساختمان به عایقی اطلاق می شود که دارای ضریب هدایتحرارتی کمتر یا مساوی و مقاومت حرارتی مساوی یا بیشتر از باشد .


عایق کاری حرارتی می تواند با افزودن یک لایه عایق حرارت در سمت داخل و یا سمت خارج صورت گیرد .
با در نظر گرفتن تیغه های 20 سانتی برای دیوار های خارجی و جرم سطحی دیوار این دیوار ها در گروه اینرسی متوسط قرار دارند .

برایعایق کاری حرارتی دیوارها ، کف و بام می توان از یک لایه پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر و یا یک لایه عایق پلی یورتان با مشخصات زیر استفاده نمود .ضریب هدایت حرارتی پلی یورتان :
 
عایق پلی یورتان به صورت برش خورده در بلوک های قالبی تولید شده به صورت منقطع می باشد

مقاومت حرارتی دیوار عبارتند از :
با در نظر گرفتن دیوار به ضخامت 20 سانتی متر و از جنس بلوک سفالی ، مقاومت حرارتی دیوار 0.39 می باشد .

عایق کاری صوتی پلی یورتان


برای جلوگیری از انتقال صدا بین طبقات از یک لایه عایق پلی یورتان با ضخامت 3 سانتی متر از بالای سقف که بر روی کف طبقات و بعد از بتن ریزی نصب می شود ( کف شناور ) و یک لایه عایق پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر از پایین سقف استفاده می شود که مانع از عبور صدا بین طبقات می شود ( عایق پلییورتان بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد و به عنوان آکوستیک در استودیوهای صدا برداری و تونلهای مترو مورد استفاده قرار میگیرد) ، همچنین برای صدابندی دیوارهای داخلی و خارجی با توجه به منطقه بندی شهری و با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان می توان از دیوار های مختلف با عایقبندی متناسب با محیط بهره برد .
در مواردی که با توجه به منطقه بندی شهری تراز نوفه محیطی قابل قبول نمی باشد می توان از عایق بندی صوت در سقف (عایق پلی یورتان از بالای سقف و عایق پلی یورتان از پایین سقف ) همچنین ازعایق کاری دیوارهای خارجی و داخلی ( با استفاده از عایق پلی یورتان ) و بهکار بردن پنجره های دو جداره و درهای ورودی متناسب با شرایط محیط با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان بهره برد .پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان
X