پارسيان عايق گستر | پلي يورتان
عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی ( Metal Deck )


در این مقاله به بررسی عایق بندی حرارتی و صوتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی در اجرای سقف ساختمان ها پرداخته شده است .


به طور کلی یکی از مراحل اجرای ساختمان عایق بندی حرارتی و صوتی در ساختمان ها به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی و تامین آسایش می باشد که لزوم اجرای آن در تمامی ساختمان های اسکلت فلزی و ساختمان های اسکلت بتنیدر حال ساخت مورد نیاز می باشد ، سقف ساختمان به عنوان یکی از قسمتهای مهمساختمان با توجه به شرایط و موقعیت پروژه در برخی پروژه ها نیاز به عایق بندی صوتی و حرارتی داشته که در ادامه به عایق بندی سقف های مرکب عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی سقف ها پرداخته می شود .


عایق بندی حرارتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی و سقف های کامپوزیت معمولی :
با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در مورد رفتار سقف های کامپوزیت عرشه فولادی در برابر آتش از قبیل دوام در برابر حریق و میزان مقاومت در برابر حریق ، سقف های مرکب عرشه فولادی مقاومت در برابر آتش مطابق آزمایش حریق استاندارد را دارا می باشد ، برای جلوگیری از انتقال حرارت به سقف و همچنین برای کنترل مسائل مربوط به آتش سوزی از دو لایه عایق که یک لایه عایق پلی یورتان در زیر سقف و در زیر ورق گالوانیزه ای و یک لایه عایق پلی یورتان در بالای سقف و بر روی سطح بتن ریزی استفاده می شود و با توجه به استفاده از دو لایه عایق حرارتی در بالا و پایین سقف و وجود عایق پلی یورتان باعث مقاومت سقف در مقابل آتش از 2 ساعت تا 4 ساعت با توجه به طراحیفوق گردیده است .


مهمترین ویژگی عایقهای پلی یورتان مقاومت استثنایی آنها در برابر آتش می باشد، عایق پلی یورتان در دمای حداکثر 800 درجه سانتیگراد میتواند به طور مداوم عمل کند . دمای ذوب الیاف آن بیش از 1000 درجه سانتیگراد است و در برابر شعله مستقیم آتش تا حدود 4 ساعت مقاومتمی کند .


با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مطالعات و بررسی های لازم در مورد محدودیت های محصول فوق انجام شده است که با توجه به آئین نامه های فوق محدودیتی برای طراحی و اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی وجود ندارد و تمامی تمهیدات لازم در برابر آتش سوزی در حین اجرای سقف مرکب عرشه فولادی براساس مبحث سوم مقرات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل اجرا خواهد بود .

در تصویر زیر موقعیت عایق های حرارتی و صوتی در سقف نمایش داده شده است .

همانطورکه در تصویر نشان داده شده است لایه شماره 2 معرف یک لایه عایق پلی یورتانمی باشد که در بین تیرها و از زیر سقف به ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای متصل می شود و لایه شماره 7 معرف یک لایه عایق پلی یورتان می باشد که بر روی سطح بتن ریزی شده نصب می شود .

برای معرفی عایق حرارتی پلی یورتان باید مواردی را در نظر گرفت که عبارتند از :
• مقاومت حرارتی کل پوسته خارجی + عایق حرارت از حد مشخص شده ای بیشتر باشد .
• ضریب هدایت حرارتی عایق مصرفی از حد مشخص شده ای بیشتر نباشد .


عایقحرارت قابل استفاده در ساختمان به عایقی اطلاق می شود که دارای ضریب هدایتحرارتی کمتر یا مساوی و مقاومت حرارتی مساوی یا بیشتر از باشد .


عایق کاری حرارتی می تواند با افزودن یک لایه عایق حرارت در سمت داخل و یا سمت خارج صورت گیرد .
با در نظر گرفتن تیغه های 20 سانتی برای دیوار های خارجی و جرم سطحی دیوار این دیوار ها در گروه اینرسی متوسط قرار دارند .

برایعایق کاری حرارتی دیوارها ، کف و بام می توان از یک لایه پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر و یا یک لایه عایق پلی یورتان با مشخصات زیر استفاده نمود .ضریب هدایت حرارتی پلی یورتان :
 
عایق پلی یورتان به صورت برش خورده در بلوک های قالبی تولید شده به صورت منقطع می باشد

مقاومت حرارتی دیوار عبارتند از :
با در نظر گرفتن دیوار به ضخامت 20 سانتی متر و از جنس بلوک سفالی ، مقاومت حرارتی دیوار 0.39 می باشد .

عایق کاری صوتی پلی یورتان


برای جلوگیری از انتقال صدا بین طبقات از یک لایه عایق پلی یورتان با ضخامت 3 سانتی متر از بالای سقف که بر روی کف طبقات و بعد از بتن ریزی نصب می شود ( کف شناور ) و یک لایه عایق پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر از پایین سقف استفاده می شود که مانع از عبور صدا بین طبقات می شود ( عایق پلییورتان بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد و به عنوان آکوستیک در استودیوهای صدا برداری و تونلهای مترو مورد استفاده قرار میگیرد) ، همچنین برای صدابندی دیوارهای داخلی و خارجی با توجه به منطقه بندی شهری و با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان می توان از دیوار های مختلف با عایقبندی متناسب با محیط بهره برد .
در مواردی که با توجه به منطقه بندی شهری تراز نوفه محیطی قابل قبول نمی باشد می توان از عایق بندی صوت در سقف (عایق پلی یورتان از بالای سقف و عایق پلی یورتان از پایین سقف ) همچنین ازعایق کاری دیوارهای خارجی و داخلی ( با استفاده از عایق پلی یورتان ) و بهکار بردن پنجره های دو جداره و درهای ورودی متناسب با شرایط محیط با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان بهره برد .


پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان
فوم های پلی یورتان پاششی

فوم های پلی یورتان پاششی

یکی از بهترین ترکیبات موجود، برای مصارف عایق کاری صنعتی و مسکونی، عایق های پلی یورتان(PUR) و پلی ایزوسیانورات(PIR) میباشد. از عایق های پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات به طور گسترده ای در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، داروسازی و بسیار خطوط لوله کشی و مخازن صنعتی استفاده می شود.فوم های عایق پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات در شکل های مختلف، از جمله تخت و بلوک پیش ساخته، لوله و نیم لوله پیش ساخته، فوم های تزریقی و فوم های اسپری شونده، استفاده می شوند.

 

فوم عایق پلی یورتان پاششی (SPF) ازترکیب دو ماده پای ای سازنده عایق پلی یورتان، ایزوسیانات و پلی یول، تشکیل می شود. فوم پاششی، بیشتر برای عایق کاری دیوارها و سقف ها و زیرشیروانی ها در سازه های مسکونی و تجاری و صنعتی، استفاده می شود. به دلیل پیش گرم کردن مواد شیمیایی قبل از پاشش و ایجاد بخارات شیمیایی و همچنین به دلیل اینکه اکثر کاربردهای فوم پاششی در فضای بسته است، استفاده از تجهیزات محافظ و ماسک توسط نیروهای کارآزموده و با تجربه الزامی است. حتما قبل از مصرف، با تامین کننده تماس حاصل کنید.

 

spray 33

 

مواداولیه تشکیل دهنده فوم که در دو مخزن مجزا نگهداری می شوند، ابتدا حرارت داده می شوند تا به فاز مایع تبدیل شوند و سپس با گان مخصوص برروی دیوار و قسمتی که قرار است عایق شود، پاشیده می شوند. در حین پاشش، مواد اصلی تشکیلدهنده فوم به سرعت با هم ترکیب شده و فوم عایق پلی یورتان را بوجود می آورند. به دلیل پاشش مستمر، کلیه فضاهای خالی و حفره های هوایی پوشیده شده ولایه کاملی از عایق برروی سطح شکل می گیرد. چگالی فوم پاششی و فشار پاشش قابل تنظیم است. در صورتی که چگالی فوم کم باشد، درصد سلول های باز ساختار آن بیشتر می شود. بعد از اتمام پاشش، سطح فوم با اره صاف می شود و اضافات اسپری، از سطح بریده می شوند.

 

spray 34

 

پنج شنبه بیستم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها :فوم های پلی یورتان پاششی
X