پارسيان عايق گستر | پلي يورتان
عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی ( Metal Deck )


در این مقاله به بررسی عایق بندی حرارتی و صوتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی در اجرای سقف ساختمان ها پرداخته شده است .


به طور کلی یکی از مراحل اجرای ساختمان عایق بندی حرارتی و صوتی در ساختمان ها به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی و تامین آسایش می باشد که لزوم اجرای آن در تمامی ساختمان های اسکلت فلزی و ساختمان های اسکلت بتنیدر حال ساخت مورد نیاز می باشد ، سقف ساختمان به عنوان یکی از قسمتهای مهمساختمان با توجه به شرایط و موقعیت پروژه در برخی پروژه ها نیاز به عایق بندی صوتی و حرارتی داشته که در ادامه به عایق بندی سقف های مرکب عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی سقف ها پرداخته می شود .


عایق بندی حرارتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی و سقف های کامپوزیت معمولی :
با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در مورد رفتار سقف های کامپوزیت عرشه فولادی در برابر آتش از قبیل دوام در برابر حریق و میزان مقاومت در برابر حریق ، سقف های مرکب عرشه فولادی مقاومت در برابر آتش مطابق آزمایش حریق استاندارد را دارا می باشد ، برای جلوگیری از انتقال حرارت به سقف و همچنین برای کنترل مسائل مربوط به آتش سوزی از دو لایه عایق که یک لایه عایق پلی یورتان در زیر سقف و در زیر ورق گالوانیزه ای و یک لایه عایق پلی یورتان در بالای سقف و بر روی سطح بتن ریزی استفاده می شود و با توجه به استفاده از دو لایه عایق حرارتی در بالا و پایین سقف و وجود عایق پلی یورتان باعث مقاومت سقف در مقابل آتش از 2 ساعت تا 4 ساعت با توجه به طراحیفوق گردیده است .


مهمترین ویژگی عایقهای پلی یورتان مقاومت استثنایی آنها در برابر آتش می باشد، عایق پلی یورتان در دمای حداکثر 800 درجه سانتیگراد میتواند به طور مداوم عمل کند . دمای ذوب الیاف آن بیش از 1000 درجه سانتیگراد است و در برابر شعله مستقیم آتش تا حدود 4 ساعت مقاومتمی کند .


با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مطالعات و بررسی های لازم در مورد محدودیت های محصول فوق انجام شده است که با توجه به آئین نامه های فوق محدودیتی برای طراحی و اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی وجود ندارد و تمامی تمهیدات لازم در برابر آتش سوزی در حین اجرای سقف مرکب عرشه فولادی براساس مبحث سوم مقرات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل اجرا خواهد بود .

در تصویر زیر موقعیت عایق های حرارتی و صوتی در سقف نمایش داده شده است .

همانطورکه در تصویر نشان داده شده است لایه شماره 2 معرف یک لایه عایق پلی یورتانمی باشد که در بین تیرها و از زیر سقف به ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای متصل می شود و لایه شماره 7 معرف یک لایه عایق پلی یورتان می باشد که بر روی سطح بتن ریزی شده نصب می شود .

برای معرفی عایق حرارتی پلی یورتان باید مواردی را در نظر گرفت که عبارتند از :
• مقاومت حرارتی کل پوسته خارجی + عایق حرارت از حد مشخص شده ای بیشتر باشد .
• ضریب هدایت حرارتی عایق مصرفی از حد مشخص شده ای بیشتر نباشد .


عایقحرارت قابل استفاده در ساختمان به عایقی اطلاق می شود که دارای ضریب هدایتحرارتی کمتر یا مساوی و مقاومت حرارتی مساوی یا بیشتر از باشد .


عایق کاری حرارتی می تواند با افزودن یک لایه عایق حرارت در سمت داخل و یا سمت خارج صورت گیرد .
با در نظر گرفتن تیغه های 20 سانتی برای دیوار های خارجی و جرم سطحی دیوار این دیوار ها در گروه اینرسی متوسط قرار دارند .

برایعایق کاری حرارتی دیوارها ، کف و بام می توان از یک لایه پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر و یا یک لایه عایق پلی یورتان با مشخصات زیر استفاده نمود .ضریب هدایت حرارتی پلی یورتان :
 
عایق پلی یورتان به صورت برش خورده در بلوک های قالبی تولید شده به صورت منقطع می باشد

مقاومت حرارتی دیوار عبارتند از :
با در نظر گرفتن دیوار به ضخامت 20 سانتی متر و از جنس بلوک سفالی ، مقاومت حرارتی دیوار 0.39 می باشد .

عایق کاری صوتی پلی یورتان


برای جلوگیری از انتقال صدا بین طبقات از یک لایه عایق پلی یورتان با ضخامت 3 سانتی متر از بالای سقف که بر روی کف طبقات و بعد از بتن ریزی نصب می شود ( کف شناور ) و یک لایه عایق پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر از پایین سقف استفاده می شود که مانع از عبور صدا بین طبقات می شود ( عایق پلییورتان بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد و به عنوان آکوستیک در استودیوهای صدا برداری و تونلهای مترو مورد استفاده قرار میگیرد) ، همچنین برای صدابندی دیوارهای داخلی و خارجی با توجه به منطقه بندی شهری و با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان می توان از دیوار های مختلف با عایقبندی متناسب با محیط بهره برد .
در مواردی که با توجه به منطقه بندی شهری تراز نوفه محیطی قابل قبول نمی باشد می توان از عایق بندی صوت در سقف (عایق پلی یورتان از بالای سقف و عایق پلی یورتان از پایین سقف ) همچنین ازعایق کاری دیوارهای خارجی و داخلی ( با استفاده از عایق پلی یورتان ) و بهکار بردن پنجره های دو جداره و درهای ورودی متناسب با شرایط محیط با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان بهره برد .


پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان
فوم پاششی پلی یورتان

فوم پاششی پلی یورتان


 

عایق فوم پاششی یا عایق افشانه فوم (به انگلیسی: spray foam)یک نوع عایق ساختمان است که می‌تواند در دیوارها، سقف‌ها، درزها و منافذ باز و دیگر بخش‌های ساختمان استفاده شود، همچنین برای حفظ گرما در فصل‌های سرد (یا سرما در تابستان) استفاده می‌شود. این نوع عایق از رزین و مواد شیمیایی، مانند پلی اورتان (Polyurthane) و یا دیگر ایزوسیانات ها(Isocyanate) تشکیل شده است. هنگام پاشش بصورت افشانه، مواد شیمیایی و رزین بصورت فوم گسترش می‌یابد و در محل جامد می‌شود. توصیه شده افشانه فومعایق توسط متخصصان به کار گرفته شود، اما خودتان نیز تاحدودی می‌توانید ازاین محصول در مواردی استفاده کنید، اگر چه اقدامات ایمنی به شدت در طول پروسه توصیه می‌شود.در پروژهای بزرگ از دستگاه های فشار قوی استفاده می گردد که می تواند مساحت زیادی را در زمان کوتاهی با عایق پاششی پلی یورتان عایق نماید.[۱]

محتویات

تاریخچه

فوم پاششی پلی اورتان اسپری فوم پلی اورتان، رایج ترین نوع از افشانه فومعایق، در ۱۹۴۰ایجاد شد و مورد استفادهٔ ارتش برای استفاده درهواپیماها بکار گرفته شد. در آغاز دهه ۱۹۷۰ به عنوان عایق فوم مورد استفاده قرار گرفت.

نحوه عملکرد فوم پاششی پلی یورتان


هنگامیکه عایق فوم افشانده می‌شود، روی سطح را می‌پوشاند و به سرعت گسترش می‌یابد، و به صورت جامد فوم مانند جامد می‌شود. این خشک شدن سریع، باعث ایجاد عایقی نسبتاً دائمی خواهد شد که نه ترک می‌خورد و نه تغییر شکل می‌دهد. اگر فوم فراتر از منطقه مورد نظر گسترش بیابد، عایق اضافی را می‌توان به اندازه مورد نظر برش داد.

موارد ایمنی فوم پاششی پلی یورتان


عایقافشانه فوم در زمانی که افشانده می‌شود تا حدودی برای انسان خطرناک است، اگر تجهیزات ایمنی مناسب و لباس پوشیده مناسب نداشته باشید، ذرات می‌توانندبه چشم، پوست و یا در صورت تنفس از طریق دهان و بینی به بدن آسیب وارد کنند. مواد شیمیایی می‌تواند چشم‌ها و دستگاه تنفسیرا تحریک و باعث التهاب یا سوزش در پوست شوند. این است که پوشیدن عینک ایمنی، ماسک تنفسی، دستکش، لباس‌های آستین بلند و شلوارهای بلند زمان پاشش عایق فوم برای افراد توصیه می‌شود.

 
تصویر اجرای فوم پاششی

انواع فوم پاششی پلی یورتان

افشانه فوم در انواع مختلف دسته بندی می‌شوند و بطور کلی از لحاظ کاربرد به دو نوع سلول باز و سلول بسته دسته بندی می‌شوند.

عایق فوم سلول باز پلی یورتان

سلولباز یک نوع فوم است که در آن منافذ کوچک به طور کامل بسته نشده است. سلول باز است ارزان تر است به دلیل که آن را با استفاده از مواد شیمیایی کمتر و در حجم بیشتر تولید می‌کنند. این نوع افشانه فوم یک مانع بسیار خوب برای هوا است اما هیچ نوع عایق ضد آبی ارائه نمی‌دهد. و به این دلیل است که برایکاربرد در فضای باز توصیه نمی‌شود. بیشتر در ظاهر شبیه اسفنج و اغلب برای دیوارهای داخلی استفاده می‌شود. دلیل استفاده این نوع فومها، کاهش صدا توسطنوسانات حرکت عایق موجود و کاهش انتقال حرارت است.

عایق فوم سلول بسته پلی یورتان

عایقفوم سلول بسته بسیار چگال تر از سلول باز. و ساختار سلولی فشرده تر کوچک تر و تراکم بیشتری دارد. این نوع یک مانع بسیار خوب بر ای هوا است و همچنینبه عنوان یک مانع بخار آب(عایق رطوبتی) استفاده می‌شود. این است که اغلب در پروژه‌های سقف و یا دیگر برنامه‌های کاربردی در فضای باز استفاده می‌شود، برای نمونه در برج میلادتهران عایق کف سکوی دید باز برج میلاد با این نوع فوم عایق کاری و بعد رویآن سنگفرش شده است. البته می‌توان در هر نقطه داخل ساختمان برای عایق رطوبت و برودت استفاده شود. همچنین برای عایق کاری استخرها و پارک‌های آبی مسقف و روباز نیز استفاده می‌شود.

مزایا فوم پاششی پلی یورتان


عایق افشانه فوم موجب صرفه جویی در هزینه‌های انرژی. مطالعات انجام شده توسط وزارت انرژی ایالات متحدهنشان می‌دهد که ۴۰ درصد اتلاف انرژی ساختمان‌ها در نتیجه نفوذ هوا از طریقدیوارها، پنجره‌ها و درگاه است. ساختمان تحت پوشش با اسپری فوم عایق به طور معمول تا ۵۰ ٪ بهتر از عایق‌های سنتی عایق بندی می‌شود. عایق رطوبت استو ساختمان‌ها را دربرابر فرسایش ناشی از رطوبت محافظت می‌کند و برای کاهش رشد باکتریهای مضر مثل کپک، بوی رطوبت، حذف قارچ بسیار مفید است. این خواص در مرغداری‌ها و سالن‌های پرورش دام بسیار مهم است. علاوه بر حفظ درجه حرارتساختمان و کنترل رطوبت، افشانه فوم عایقی است که اغلب برای کاهش سر و صدا استفاده می‌شود. عایق فوم به عنوان یک مانع برای تلفن‌های موبایل موجود در محیط عمل می‌کند و باعث کاهش انتقال صدا در هوا از طریق یک ساختمان در سقف،کف و دیوار می‌شود.[۲]

 
تصویر اجرای فوم پاششی

در ایالات متحده، خانه‌های عایق کاری شده با افشانه فوم عایق اغلب برای کاهش مالیات ایالتی و فدرال واجد شرایط شناخته می‌شوند.

برایاجرای عایق رطوبتی در مکان هایی که امکان تمدید عایق وجود ندارد، از فوم پاششی پلی اورتان سلول بسته استفاده می شود. چرا که این نوع عایق ضریب اطمینان بالایی دارد و همچنین پاک کردن فوم آن از سطح کار، به هیچ وجه سادهنیست. [۳]

معایب فوم پاششی پلی یورتان

پاک کردن این مواد از روی سطوح کار شده کار سختیاست و جاهایی را با این فوم بپوشانید که نیاز به بازرسی و یا تعمیرات نداشته باشد. همچنین برای گاز متصاعد شده هنگام کار برای مجریان مضر است و هنگام کار موارد ایمنی را باید رعایت کرد. عدم جذب در محیط زیست، و چرخه بازیافت ۴۰۰ ساله از معایب انواع پلی یورتان است

پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها :فوم پاششی پلی یورتان - پلی یورتان - عایق حرارتی پلی یورتان
عایق پلی یورتان

عایق پلی یورتان

عایق پلی یورتان ؛ راندمان بالا، دانسته پایین

 

فومهای سخت پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی پلی یورتان نسبت به سایر عایق های حرارتی از راندمان عملکرد مطلوب تری برخوردار می باشد که این خود بزرگترین مزیت استفاده فراوان و گسترده از عایق پلی یورتان می باشد.

امروزههزینه های بالای تولید، انتقال و توزیع انرژی در سطح مصارف خانگی و صنعتی،موجب گسترش روش ها و راهکارهای استفاده با راندمان بالا و جلوگیری از هدر رفت آن شده است. بی گمان مصارف گرمایشی و سرمایشی از انرژی یکی از بیشترین موارد کاربرد انسان از این نعمت خدادادی می باشد.

ایجاد راندمان در مصرف انرژی در حوزه مصارف گرمایشی و سرمایشی با بکاربردن انواع عایق های حرارتی و برودتی میسر گردیده است. اگر چه دستیابی به راندمان های بالا در مصرف انرژی های گرمایشی و سرمایشی در سطوح مصرف خانگی و صنعتی مقدور و به صرفه اقتصادی نیست، اما در سال های اخیر با نوآوری های صورت گرفته در تولید عایق های برودتی و حرارتی جدید، پیشرفت های قابل ملاحظه ای را در این مورد شاهد هستیم.

بی تردید امروزه عایق پلی یورتان با ضریب انتقال حرارت K-Factor= 0.014 – ۰٫۰۲۲ (W/m.K) یکی از بهترین عایق های حرارتی و برودتی مورد استفاده می باشد.

PU_Diagram1

پساز تولید تجاری پلی یورتان ها در سال های ۱۹۴۰ میلادی و استفاده از پلی اترها در تولید فوم های پلی یورتان در حدود سال های ۱۹۶۰، استفاده از فوم پلی یورتان سخت (Rigid Polyurethane Foam) به عنوان عایق حرارتی و برودتی بسیار رایج و متداول گردید.

فوم پلی یورتان سخت (RPF) به دلیل ساختار کامپوزیتی پلی یورتان با سلول های هم اندازه و بسته هوا، طی محاسبات انتقال حرارت، میزان ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی را ایجاد می نماید. هرچه تعداد و اندازه سلول های بسته کوچک تر و یکنواخت تر باشد، راندمان عایق پلی یورتان بالاتر بوده و استفاده از آن نتایج مطلوب تری را حاصل خواهد کرد.

عایق پلی یورتان لوله

ازسوی دیگر با توجه به دامنه رایج استفاده از عایق های حرارتی در مصارف خانگی، صنعتی و نظامی (دامنه دمایی ۳۰- تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد)، مطالعات انجام شده نشان داده که فوم های سخت پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی پلی یورتان نسبت به سایر عایق های حرارتی از راندمان عملکرد مطلوب تری برخوردارمی باشد که این خود بزرگترین مزیت استفاده فراوان و گسترده از عایق پلی یورتان می باشد.

۳۵ میلی متر از فوم سخت پلی یورتان عملکرد عایق کاری (نارسایی حرارتی) معادل

= ۵۰ میلی متر عایق EPS

= ۵۵ میلی متر عایق پشم شیشه

= ۶۰ میلی متر عایق پشم سنگ

=۸۰ میلی متر عایق نمد

= ۱۷۵ میلی متر عایق چوب

= ۴۷۵ میلی متر عایق بتون

= ۱۰۷۵ میلی متر عایق آجر

 مقایسه عایق پلی یورتان

ازویژگی های کاربردی دیگر عایق پلی یورتان میزان راندمان بالای حرارتی این عایق با توجه به دانسیته پایین (سبکی) آن است. در واقع عایق پلی یورتان در عین دارا بودن راندمان بالا در عدم نارسانایی حرارتی، وزن بسیار پایینی هم نسبت به سایر عایق های حرارتی و برودتی داراست.

PU_Diagram2

مطالعاتنشان داده است که دانسیته مناسب برای بالاترین راندمان حرارتی عایق پلی یورتان در دامنه ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب حاصل می شود. در نمودار زیر اثر دانسیته فوم سخت پلی یورتان بر هدایت حرارتی آن در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد نشان داده شده است. امروزه مزایای فوم سخت پلی یرتان موجب کاربردهای فراوان از آن به عنوان عایق حرارتی شده است.

مزایای فوم سخت پلی یورتان به عنوان عابق حرارتی پلی یورتان

– راندمان بالا و داشتن ضریب انتقال حرارت پایین

– دانسیته پایین عایق پلی یورتان (سبکی)

– فرآیند شکل گیری ساده فوم عایق پلی یورتان

– خاصیت چسبندگی مناسب به سطوح مختلف

– دامنه دمایی بالای کاربرد

کاربردهای فوم سخت پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی

–تولید انواع ساندویچ پانل پلی یورتان با ضخامت های مختلف و سطوح متنوع برای ساخت سوله ها، سردخانه ها، درب ها و سایر کاربردها در صنایع مختلف

– فوم اسپری پلی یورتان برای عایق کاری سطوح مختلف

– عایق جداره لوله ها و مخازن نگهداری در صنایع تاسیساتی و نفت، گاز و پتروشیمی

– درزگیر پلی یورتان جهت کاهش هدر رفت پلی یورتان

– استفاده به عنوان عایق حرارتی در انواع کاربردهای نظامی و فضایی

– استفاده به عنوان عایق حرارتی و شناور کننده در صنایع کشتی سازی


پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق پلی یورتان - پارسیان عایق گستر - پلی یورتان پاششی - فوملی یورتان -
عایق پلی یورتان

عایق پلی یورتان

عایق پلی یورتان
عایق پلی یورتان

برترینمواد موجود در دنیای امروزه و صنعت عایق کاری سرد و در انواع صنایع ، عایقپلی یورتان است که دارای ضریب انتقال حرارت بسیار بسیار پایین بوده و امکان نگهداری  گرما و سرما ۱۲۰+ الی ۲۰۰- را فراهم میسازد. پلی یورتان از واکنش هیدروکسیل (پلی یول) ، ایزوسیانات ، گازهای مجاز ، افزودنی های مجاز مواد ضد آتش به وجود می آید.
به طور عمده این ماده در صنایع نفت ، گاز ،پتروشیمی ، صنایع داروسازی و غذایی در عایق کاری لوله ها و مخازن و همچنیندر صنایع ساختمانی ، در تولید پانل های دیوار و سقف های فلزی جهت جلوگیری از تبادل حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.

تنوع عایق پلی یورتان

عایق پلی یورتان
عایق پلی یورتان
 1. عایق پلی یورتان بصورت تزریق

 2. عایق پلی یورتان بصورت لوله پبش ساخته

 3. عایق پلی یورتان بصورت بلوک و تخته

 4. عایق پلی یورتان بصورت اسپری

 5. انواع ماستیک های سرد و گرم

عایق پلی یورتان پاششی

عایق پلی یورتان

پلییورتان پاششی تشکیل شده از دو نوع مایع میباشد که در تفنگ مخلوط سازی دستگاه مربوطه، تحت حرارت و فشار با هم ادغام شده و حجم آن پس از چند ثانیهسریعا به میزان ۲۰ تا ۳۰ برابر افزایش پیدامیکند و به صورت فوم فشرده، منسجم و یکپارچه به ضخامت دلخواه (بستگی به مقدار ماده پلی یورتان پاشیده شده) در می آید… از این نوع عایق ها می توان در سیستم های عایق کاری صوت و دما به منظور تشکیل یک سطح بدون درز و یکپارچه استفاده کرد.
پلییورتان پاششی به دو نوع سلول باز و سلول بسته طبقه بندی می شود که نوع سلول باز آن دانسیته کمتری داشته و به دلیل حفره های هوا، امواج صوتی را بهخوبی جذب می کند از این رو عایق بسیار مناسبی می باشد. در مقابل، نوع سلولبسته آن که دارای دانسیته بیشتری است عایق بسیار خوب حرارتی می باشد.

ویژگی های عایق پلی یورتان

عایق پلی یورتان

 • مقاوت بالا در برابر تغییرات ناگهانی دما

 • ضد باکتری و جانوران موزی

 • مقاوم در برابر رطوبت

 • مقاوم در برابر فرسایش و خوردگی

 • دارای ضریب انتقال حرارت پایین

 • قابلیت تغییر دانسیته

پنج شنبه بیستم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها :عایق پلی یورتان - پارسیان عایق گستر گیتی
X