پارسيان عايق گستر | پلي يورتان
پلی یورتان و خواص آن

پلی یورتان و خواص آن

پلی یورتان چیست ؟

بر اساس تعریف صورت گرفته توسط اتحادیه صنعت پلی یورتان (API (Alliance for the Polyurethanes Industry
هنگامی که پلی ال با دی ایزوسیانات یا پلیمریک ایزوسیانات در حضور کاتالیست یا افزودنی مناسب واکنش دهند ، پلی یورتان ها تشکیل میشوند . محصولات پلی یورتان مواد ترموست هستند به این معنا که آنها نمی توانند دائماً مانند ترمو پلاستیک ها ذوب شوند و به محصول جدید تغییر شکل پیدا کنند .

تولید پلی یورتان شامل واکنش شیمیایی می باشد که در طی آن پلی ال ، ایزوسیانات و افزودنی ها در مقادیر مناسب تحت شرایط ویژه با هم مخلوط می شوند تا محصولی مناسب با کاربرد در نظر گرفته شده حاصل گردد . بسیاری از این اجزا قبل از اینکه با هم ترکیب شوند و واکنشنشان دهند به شکل مایع هستند .

اکثر محصولات پلی یورتان مانند فوم های پلی یورتان ازترکیب دو نوع ماده یعنی ایزوسیانات و پلی ال تشکیل میشوند. این دو ماده مجزا برای ساختن پلی مر پلی اورتان با هم ترکیب میگردند. ایزوسیاناتها معمولا به عنوان جزء A و پلی ال ها جزء B نامیده میشوند . دو جزء A و B با هم یک سیستم پلی یورتان را میسازند که این سیستم از اجزای اصلی مورد نیاز برای تولید یک پلی یورتان میباشد .

شیمی پلی اورتان چگونه اختراع شد ؟
اصول اولیه شیمی پلی یورتاندر سال 1937 در آزمایشگاه های تحقیقاتی شرکت بایر توسط دکتر اوتو بایر( Dr.Otto Bayer )که در حال انجام تحقیقات در ساختمان مرکزی تحقیقات بایر لورکوزن آلمان بود ، اختراع شد و شیمی پلی یورتان هنگامی که او به دنبال تحقیق بر روی پلیمر دیگری بود ، کشف شد . او در طی سالهای بعد رئیس تحقیقات بایر شد . با گذشت سال ها شیمی پلی یورتانبه یکی از هیجان انگیز ترین شاخه های شیمی پلیمر تبدیل شد که کمک زیادی بهساختن بسیاری از محصولات روزمره زندگی کرده است : از مبلمان و کوسن گرفته تا عایق های ساختمانی ، عایق لوازم خانگی ، الاستومرهای با دوام در بخشهای صنعتی و غیره که از جمله موارد کاربرد پلی یورتان میباشند.
نوآوری در این صنعت کماکان ادامه دارد و دنیای صنعت همواره شاهد محصولاتی جدید با کاربری های نو از خانواده پلی یورتان ها می باشد .

پنج شنبه بیستم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : پلی یورتان و خواص آن
پلی یورتان چیست

پلی یورتان چیست

پلی یورتان (PU) نام عمومی پلیمرهایی است کهدارای پیوند یورتانی می باشند. پیوند یورتانی از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل تشکیل شده است.

پلی یورتان چیست ؟

پلی یورتان (PU) نام عمومی پلیمرهایی است که دارای پیوند یورتانی می باشند. پیوند یورتانی از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل تشکیل شده است.

اولین تولید صنعتی یورتان ها برای الاستومرها، روکش و چسب در خلال جنگ جهانی دوم طی سالهای 1945 تا 1947 اتفاق افتاد و پس از آن در سال 1357 فوم های سخت یورتان تولید و به بازار عرضه شدند.
از آنجا که در واکنش پلی یورتان ها قابلیت ایجاد پیوند های شیمیایی عرضی و در عین حال با حضور عامل " پف زا " قابلیت ایجاد شبکه فوم وجود دارد ، به خواص شگفت انگیزی دست می یابیم که در صنایع گوناگون در سطح وسیعی کاربرد دارد.

دو دسته عمده پلی یورتان ها 

  • دسته اول که در ساختار آنها از عامل " پف زا " استفاده نمی شود.
در این دسته خواص ضد سایش، مقاومت در برابر فشار و کشش، قابلیت کشسانی، مقاومت بالا در محیط های شیمیایی و اسیدی و بالاخره چسبندگی فوق العاده به سطوح مختلف، پلی یورتان را در کاربردهای تولید رنگ، چسب، درزبند، انواع کف پوش ها ، کفی کفش و تولید قطعات صنعتی با خواص الاستومری ممتاز می کند
  • دسته دوم که در ساختار آنها از عامل " پف زا " استفاده نمی شود.
این دسته به زیر شاخه های فوم سخت، نیمه سخت و انعطاف پذیر تقسیم می شود. این گروه به لحاظ خواص شیمیایی بسیار منحصر به فرد، در صنایع تولید لوازم خانگی ، صنایع نظامی ، تولید قطعات و صندلی اتومبیل، هوافضا، کلیه صنایع برودتی و سرانجام در صنعت ساختمانکاربرد بسیار وسیعی دارد.
تولید و بهینه سازی انرژی به کمک پلی یورتان :
آنچه مسلم است امروزه تولید انرژی و از آن مهمتر ، بهینه سازی مصرف آن از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و علی الخصوص در سالهای اخیر در کشورعزیزمان ایران، در راس سیاست های کلان قرار گرفته است.
در یک نگاه کلی ، بخش عمده ای از انرژی ، در بخش ساختمان مصرف می شود. در این خصوص مبحث 19 مقررات ساختمان به استفاده از عایق های مناسب ساختمانی اشاره می کند. آنچه بدیهی است، هرچه ضریب انتقال حرارت عایق کوچکتر باشد، عملکرد عایق بهتر است و اتلاف انرژی کمتری خواهیم داشت.
ضریب انتقال حرارتی تعدادی از مصالح ساختمانی

بر اساس ضریب انتقال حرارت (K factor) نمودار مقایسه ای مقاومت حرارتی چند نوع عایق ساختمانی در جدول زیر آمده است. در این مقایسه ساده در می یابیم که استفاده از فوم پلی یورتان به مراتب مزیت بالاتری نسبت به عایق های دیگر دارد و این به این معناست که در صورت استفاده از پلی یورتان به عنوان عایق حرارت ( با فرض استفاده از ضخامت یکسان - برای مثال 3 سانتی متر از عایق -) به چه میزان در حفظ انرژی موفق بوده ایم.

نمودار ضخامت معادل در عملکرد یکسان برای عایق های مختلف

و این بیانگر این است که اگر مثلا 2 سانتی متر پلی یورتان استفاده شود، معادل چند سانتی متر از عایق های دیگر باید استفاده شود که همان مقاومت حرارتی ایجاد گردد.
با یک بررسی ساده در می یابیم که استفاده از یک عایق حرارتی مناسب چه تاثیربه سزایی در حفظ منابع انرژی و اقتصادی خواهد داشت. در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی، استفاده از پلی یورتان در مقایسه با عایق های دیگر، سرعت بازگشت سرمایه را تقریبا دو برابر می کند. در این محاسبات عمر بالای عایق پلی یورتان ( که بیش از عمر مفید ساختمان ها در ایران است )، بسیار حائز اهمیت است.
خاصیت دیگری که از پلی یورتان ها در صنایع مختلف از جمله ساختمان و تاسیساتبه کار می آید ، جذب صدا می باشد که با توجه به آلودگی صوتی زیاد در ساختمان ها علی الخصوص در آپارتمان ها مورد استقبال گسترده قرار گرفته است.

 روش اسپری پلی یورتان

یکی از روش های منحصر به فرد در اجرای پلی یورتان ها روش اسپری است:
  • در این روش محدودیتی در هندسه سطوح وجود ندارد، به نحوی که سطوح ناصاف و یا کروی از هر جهتی ( از بالا، روی سطح دیوارها و حتی از زیر سقف ) قابل عایق کاری است.
  • عملیات شیمیایی ترکیب در چند ثانیه ( زیر 6 ثانیه ) پایان می یابد و زمان انتظار ( خشک شدن ) برای عملیات بعدی ساختمانی بی معناست.
  • در هنگام اجرا از زیر سقف چکه و ریزش ندارد.
  • تمامی درزها و شکاف ها پوشیده شده و از ورود هرگونه جریان هوا و گرد و غبار و نیز انتقال حرارت و صدای مزاحم از منافذ جلوگیری می کند.
  • چسبندگی مناسبی بر روی مصالح ساختمانی از جمله فلز، گچ، سیمان، چوب، سفال، آجر، بلوک سیمانی و غیره دارد.
  • سرعت اجرا بسیار بالاست.
  • قوم های سخت حرارت پلی یورتان، سلول بسته بوده و جذب آب بسیار کمی دارد. امکان رشد قارچ ها و میکروب ها در فوم های پلی یورتان بسیار پایین می باشد. امکان رشد و لانه گزینی حشرات و حیوانات موذی مثل موشدر فضاهای خالی دیوار ها حذف می شود.
  • خواص مکانیکی و فیزیکی فوم های پلی یورتان در طولانی مدت تقریبا ثابت بوده و قابل مقایسه با اکثر عایق های دیگر نیست.
پنج شنبه بیستم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : پلی یورتان چیست
X