پارسيان عايق گستر | پلي يورتان
مزایای پلی یورتان

پلی یورتان الاستومر بسیار متنوع مورد استفاده در برنامه های کاربردی بی شماری در سراسر جهان است. ترموپلاستیک خواص مکانیکی می تواند جدا شده و دستکاری از طریق شیمی خلاق که ایجاد تعدادی از فرصت منحصر به فرد برای حل مشکلات با ویژگی های عملکرد بی نظیر در هر ماده دیگر. این درک ما ازچگونگی به دست گرفتن این فرصت ها که اجازه می دهد دقت اورتان به ارائه است"راه حل انعطاف پذیر از طریق پلیمری نوآوری"


مزایای پلی یورتان
مزایای پلی یورتان

مزایای پلی یورتان

طیف گسترده ای از سختی
طبقه بندی سختی برای پلی اورتان متکی بر ساختار مولکولی پری پلیمر را می توان از 20 SHORE A به 85 SHORE D تولید

بار بالا ظرفیت باربری
پلی یورتان دارای ظرفیت بار بالا در هر دو تنش و فشرده سازی. پلی یورتان ممکن است یک تغییر در شکل تحت یک بار سنگین تحت، اما به شکل اولیه خود بازگشت یک بار بار با فشرده سازی کمی را در مواد هنگامی که به درستی برای یک برنامه داده شده طراحی شده حذف شده است.

انعطاف پذیری پلی یورتان


ترموپلاستیک انجام به خوبی زمانی که در برنامه های کاربردی خستگی فلکس بالا استفاده می شود. خواص خمشی می تواند جدا شده اجازه می دهد برای افزایش طول و بازیابی بسیار خوب خواص.

سایش و مقاومت به ضربه
برای برنامه های کاربردی که در آن سایش شدید اثبات به چالش کشیدن، الاستومرها یک راه حل ایده آل حتی در دماهای پایین.

مقاومت پلی یورتان در برابر پارگی

ترموپلاستیک دارای مقاومت در برابر پارگی بالا همراه با خواص کششی بالا.

مقاومت پلی یورتان در برابر آب، روغن و گریس

خواص مواد پلی یورتان خواهد پایدار (با حداقل تورم) در آب / روغن / گریس باقی می ماند. ترکیبات پلی خواهد سالهای بسیاری را در برنامه های کاربردی زیر دریا به طول انجامد.

خواص الکتریکی پلی یورتان

ترموپلاستیک نمایشگاه خوب خواص عایق الکتریکی.

ای تاب آوری محدوده
انعطاف پذیری است به طور کلی یک تابع از سختی. برای کاربرد الاستومر جاذب شوک، ترکیبات جهش کم معمولا وسیعی انعطاف پذیری یعنی 10-40٪ استفاده می شود. برای ارتعاشات فرکانس بالا و یا در آن بهبود سریع مورد نیاز است، ترکیبات در انعطاف پذیری 40-65٪ استفاده می شود. به طور کلی، چقرمگی است انعطاف پذیری بالا افزایش یافته است.

خواص باند قوی
اوراق قرضه پلی اورتان به طیف گسترده ای از مواد در طول فرایند تولید است. این مواد شامل پلاستیک های دیگر، فلزات، و چوب است. این ویژگی باعث می شود پلی اورتان یک ماده ایده آل برای چرخ، غلطک، و درج.

عملکرد در محیط های خشن
پلی اورتان قبل از افراط و درجه حرارت بسیار مقاوم در برابر، به این معنی شرایط محیطی خشن و بسیاری از مواد شیمیایی خواهد تخریب مواد ایجاد نمی کند.

قالب، کپک و قارچ مقاومت
الاستومرها بر اساس ترین پلی انجام قارچ / قالب / رشد کپک را پشتیبانی نمیکند و بنابراین بسیار مناسب برای محیط های گرمسیری و برنامه های کاربردی FDA. مواد افزودنی خاص نیز می تواند اضافه شود به منظور کاهش این در الیاف پلی استر و همچنین.

محدوده رنگ
تغییر رنگدانه های رنگ را می توان به پلی اورتان در فرایند تولید اضافه شده است. محافظ اشعه ماورای بنفش را می توان به رنگدانه گنجانیده شده به ارائه ثبات رنگ بهتر در برنامه های کاربردی در فضای باز.

فرآیند تولید مقرون به صرفه پلی یورتان
پلی اورتان است که اغلب به تولید قطعات یکی کردن، نمونه های اولیه و یا حجم بالا، اجرا می شود تولید را تکرار استفاده می شود. محدوده اندازه از یک زن و شوهر گرم متفاوت است 2000lb قطعات.

تولید کوتاه بار سرب
در مقایسه با مواد معمولی گرمانرم پلی یورتان دارای یک زمان سرب نسبتا کوتاه با هزینه قالب به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر.

مزایای عایق کاری پلی یورتان

مزایای استفاده از پلی یورتان در مقایسه با مواد معمولی

...در مقابل. لاستیک ...در مقابل. فلز ...در مقابل. پلاستیک
 • مقاومت به سایش بالا
 • برش بالا و مقاومت در برابر پارگی
 • تحمل بار برتر
 • بخش قالب ریزی و سازه ضخیم
 • Colorability
 • مقاومت در برابر روغن
 • مقاومت در برابر ازن
 • مقاومت در برابر اشعه
 • محدوده سختی گسترده تر
 • طبیعت ریختنی
 • قالب کم فشار
 • سبک وزن
 • کاهش سر و صدا
 • مقاومت در برابر سایش
 • ساخت ارزان تر
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • حالت ارتجاعی
 • مقاومت در برابر ضربه
 • انعطاف پذیری
 • به راحتی moldable
 • نارسانا
 • ضد جرقه
 • مقاومت به ضربه بالا
 • حافظه الاستیک
 • مقاومت در برابر سایش
 • کاهش سر و صدا
 • ضریب متغیر اصطکاک
 • حالت ارتجاعی
 • بخش قالب ریزی و سازه ضخیم
 • قالب هزینه کمتر
 • مقاومت کم دما
 • مقاومت در برابر جریان سرد
 • مقاومت در برابر اشعه

 

پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها :
عایق صوت پلی یورتان

عایق صوت پلی یورتان

عایق صوت پلی یورتان پاششی

شرکت پارسیان عایق گستر گیتی درزمینه کاهش آلودگی صوتی با استفاده از عایق صوتی پلی یورتان پاششی فعالیت می کند.

بدون شک سطوح بالای شدت صوت (صداهای بسیار بلند یا با توان زیاد) پیامدهایی بر سلامت روحی و بعضا جسمی انسان ها خواهد گذاشت که البته مضرات روحی آلودگی صوتی بسیار بیشتر از صدمات جمسی آن است. برای مثال آلودگی صوتیباعث افزایش فشار خون ، فشار روحی و افزایش استرس ، بی خوابی یا بدخوابی وناراحتی های قلبی میشود.

همچنین اختلالات سیستم ایمنی در بدن و اختلالات زایمان نیز از سوءاثرات آلودگی صوتی به شمار می آیند. در صورتی کهشخص به صورت مستقیم در معرض آلودگی صوتی و صداهای بسیار بلند قرار گیرد ، اختلالات شنوایی و کم شنوایی بوجود می آید. گرچه مشکلات شنوایی با افزایش سن بسیار رایج است ، اما در جوامع صنعتی که آلودگی صوتی بیشتری دارند ، اینروند با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد. آلودگی صوتی می تواند به محیط زیست واکوسیستم نیز آسیب وارد کند.

عایق صوتی پلی یورتان گزینه مناسبی است جهت کاهش الودگی صوتی در ساختمان ها فضا های اداری ، استودیو های ضبط صدا و...مشخصات فنی عایق صوت پلی یورتان

عایق صوتی پلی یورتان
عایق صوتی پلی یورتان-اجرا بصورت پاششی
- سرعت بالای اجرا حدود 500 متر مربع درحدود 500 متر مربع در روز
-دارای تاییدیه فنی و سلامت از انجمن سنجش و مصالح ساختمانی آمریکا(ASTM)
-شکست صوت تا 80 دسیبل با توجه به نوع مواد و دانسیته
-عایق صوتی با سلول باز و دارای حفره هوا
-افزایش حجم به میزان بیش از50 برابر فقط در 4 ثانیه
-یکپارچگی عایق و در نتیجه بالا بردن ضریب عایق صوتی
-تحت پوشش قرار دادن تمامی سطوح بدون درز و شکافکاربردها عایق صوت پلی یورتان-بهترین عایق برای دیواره های گچی کناف و جایگزین پشم سنگ
-پوسته(نما)و دیوارهای جانبی ساختمان
-عایق بندی اسکلت های چوبی ، آجری ، آهنی وبتنی
-موتورخانه ها و تاسیسات
-بهترین پر کننده و عایق برای سازه های LSF

پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق صوت پلی یورتان - پارسیان عایق گستر - پلی یورتان
عایق حرارتی پلی یورتان

عایق حرارتی پلی یورتان

عایق حرارتی پلی یورتان پاششی

شرکتپارسیان عایق گستر گیتی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده از عایق پلی یورتان پاششی و عایق رطوبتی پلی یوریا فعالیت می کند .

امروزههزینه های بالای تولید ، انتقال و توزیع انرژی در سطح مصارف خانگی و صنعتی، موجب گسترش روش ها و راهکارهای استفاده با راندمان بالا و جلوگیری از هدر رفت آن شده است. بی گمان مصارف گرمایشی و سرمایشی از انرژی یکی از بیشترین موارد کاربرد انسان از این نعمت خدادادی می باشد.

ایجاد راندمان در مصرف انرژی در حوزه مصارف گرمایشی و سرمایشی با بکاربردن انواع عایق های حرارتی و برودتی میسر گردیده است. اگر چه دستیابی به راندمان های بالا در مصرف انرژی های گرمایشی و سرمایشی در سطوح مصرف خانگی و صنعتی مقدور و به صرفه اقتصادی نیست ، اما در سال های اخیر با نوآوری های صورت گرفته در تولید عایق های برودتی و حرارتی جدید ، پیشرفت های قابل ملاحظه ایرا در این مورد شاهد هستیم.

بی تردید امروزه عایق پلی یورتان با ضریب انتقال حرارت K-Factor= 0.014 – ۰٫۰۲۲ (W/m.K) یکی از بهترین عایق هایحرارتی و برودتی مورد استفاده می باشد.

عایق پلی یورتان پاششی روشی سریع و آسان جهت افزایش راندمان و جلوگیری از اتلاف سوخت و انرژی می باشد .سرعت عمل بسیار بالا ، یکنواختی سطح پاشیده شده و یکپارچگی و پوشش بیشتر سطوح ، جایگزین مناسبی برای ور ق های پلی یورتان است. سرعت عمل ، یکپارچگی سطح عایقکاری شده واقتصادی بودن از مهمترین ویژگی های عایق پلی یورتان به روش پاشش می باشد.

انواع عایق پلی یورتان

-عایقهای حرارتی پلی یورتان
-عایقهای صوتی پلی یورتان
-عایقهای رطوبتی پلی یورتان

موارد استفاده فوم های پاششی پلی یورتان

-صنعت ساختمان
-صنایع پتروشیمی
-صنعت دام و طیور
-سردخانه ها

مزایا ی فوم پلی یورتان پاششی

-بهترین و اقتصادی ترین عایق حرارتی ، رطوبتی ، و صوتی
-جلو گیری از اتلاف انرژی تا بیش از 70% در مقایسه با عایق های معمولی
-سرعت بالا در اجرا
-عمر مفید بالای 30 سال
-خود خاموش شونده
-مقاومت دمایی بالای 110 تا50- درجه سانتیگراد بدون ایجاد تغییر در خواص
- عدم جذب آب و رطوبت
-دو سانتی متر فوم پلی یورتان برابر است با 68 سانتی متر آجر معمولی


پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق حرارتی پلی یورتان
عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان

عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی ( Metal Deck )


در این مقاله به بررسی عایق بندی حرارتی و صوتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی در اجرای سقف ساختمان ها پرداخته شده است .


به طور کلی یکی از مراحل اجرای ساختمان عایق بندی حرارتی و صوتی در ساختمان ها به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی و تامین آسایش می باشد که لزوم اجرای آن در تمامی ساختمان های اسکلت فلزی و ساختمان های اسکلت بتنیدر حال ساخت مورد نیاز می باشد ، سقف ساختمان به عنوان یکی از قسمتهای مهمساختمان با توجه به شرایط و موقعیت پروژه در برخی پروژه ها نیاز به عایق بندی صوتی و حرارتی داشته که در ادامه به عایق بندی سقف های مرکب عرشه فولادی به عنوان نمونه ای از عایق بندی سقف ها پرداخته می شود .


عایق بندی حرارتی در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی و سقف های کامپوزیت معمولی :
با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در مورد رفتار سقف های کامپوزیت عرشه فولادی در برابر آتش از قبیل دوام در برابر حریق و میزان مقاومت در برابر حریق ، سقف های مرکب عرشه فولادی مقاومت در برابر آتش مطابق آزمایش حریق استاندارد را دارا می باشد ، برای جلوگیری از انتقال حرارت به سقف و همچنین برای کنترل مسائل مربوط به آتش سوزی از دو لایه عایق که یک لایه عایق پلی یورتان در زیر سقف و در زیر ورق گالوانیزه ای و یک لایه عایق پلی یورتان در بالای سقف و بر روی سطح بتن ریزی استفاده می شود و با توجه به استفاده از دو لایه عایق حرارتی در بالا و پایین سقف و وجود عایق پلی یورتان باعث مقاومت سقف در مقابل آتش از 2 ساعت تا 4 ساعت با توجه به طراحیفوق گردیده است .


مهمترین ویژگی عایقهای پلی یورتان مقاومت استثنایی آنها در برابر آتش می باشد، عایق پلی یورتان در دمای حداکثر 800 درجه سانتیگراد میتواند به طور مداوم عمل کند . دمای ذوب الیاف آن بیش از 1000 درجه سانتیگراد است و در برابر شعله مستقیم آتش تا حدود 4 ساعت مقاومتمی کند .


با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مطالعات و بررسی های لازم در مورد محدودیت های محصول فوق انجام شده است که با توجه به آئین نامه های فوق محدودیتی برای طراحی و اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی وجود ندارد و تمامی تمهیدات لازم در برابر آتش سوزی در حین اجرای سقف مرکب عرشه فولادی براساس مبحث سوم مقرات ملی ساختمان و نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل اجرا خواهد بود .

در تصویر زیر موقعیت عایق های حرارتی و صوتی در سقف نمایش داده شده است .

همانطورکه در تصویر نشان داده شده است لایه شماره 2 معرف یک لایه عایق پلی یورتانمی باشد که در بین تیرها و از زیر سقف به ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای متصل می شود و لایه شماره 7 معرف یک لایه عایق پلی یورتان می باشد که بر روی سطح بتن ریزی شده نصب می شود .

برای معرفی عایق حرارتی پلی یورتان باید مواردی را در نظر گرفت که عبارتند از :
• مقاومت حرارتی کل پوسته خارجی + عایق حرارت از حد مشخص شده ای بیشتر باشد .
• ضریب هدایت حرارتی عایق مصرفی از حد مشخص شده ای بیشتر نباشد .


عایقحرارت قابل استفاده در ساختمان به عایقی اطلاق می شود که دارای ضریب هدایتحرارتی کمتر یا مساوی و مقاومت حرارتی مساوی یا بیشتر از باشد .


عایق کاری حرارتی می تواند با افزودن یک لایه عایق حرارت در سمت داخل و یا سمت خارج صورت گیرد .
با در نظر گرفتن تیغه های 20 سانتی برای دیوار های خارجی و جرم سطحی دیوار این دیوار ها در گروه اینرسی متوسط قرار دارند .

برایعایق کاری حرارتی دیوارها ، کف و بام می توان از یک لایه پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر و یا یک لایه عایق پلی یورتان با مشخصات زیر استفاده نمود .ضریب هدایت حرارتی پلی یورتان :
 
عایق پلی یورتان به صورت برش خورده در بلوک های قالبی تولید شده به صورت منقطع می باشد

مقاومت حرارتی دیوار عبارتند از :
با در نظر گرفتن دیوار به ضخامت 20 سانتی متر و از جنس بلوک سفالی ، مقاومت حرارتی دیوار 0.39 می باشد .

عایق کاری صوتی پلی یورتان


برای جلوگیری از انتقال صدا بین طبقات از یک لایه عایق پلی یورتان با ضخامت 3 سانتی متر از بالای سقف که بر روی کف طبقات و بعد از بتن ریزی نصب می شود ( کف شناور ) و یک لایه عایق پلی یورتان به ضخامت 5 سانتی متر از پایین سقف استفاده می شود که مانع از عبور صدا بین طبقات می شود ( عایق پلییورتان بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد و به عنوان آکوستیک در استودیوهای صدا برداری و تونلهای مترو مورد استفاده قرار میگیرد) ، همچنین برای صدابندی دیوارهای داخلی و خارجی با توجه به منطقه بندی شهری و با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان می توان از دیوار های مختلف با عایقبندی متناسب با محیط بهره برد .
در مواردی که با توجه به منطقه بندی شهری تراز نوفه محیطی قابل قبول نمی باشد می توان از عایق بندی صوت در سقف (عایق پلی یورتان از بالای سقف و عایق پلی یورتان از پایین سقف ) همچنین ازعایق کاری دیوارهای خارجی و داخلی ( با استفاده از عایق پلی یورتان ) و بهکار بردن پنجره های دو جداره و درهای ورودی متناسب با شرایط محیط با استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان بهره برد .


پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق بندی حرارتی و صوتی پلی یورتان
تفاوت عایق پلی یورتان سلول باز و سلول بسته

فوم اسپری سلول باز و سلول بسته پلی یورتان


در این مقاله به تفاوت بین عایق پلی یورتانسلول بسته و عایق پلی یورتان سلول باز می پردازیم. فوم اسپری پلی یورتان سلولی بسته به ساختار سلولی و محتوای سلول، محصول متفاوتی خواهد بود که نوعسلول باز و سلول بسته بودن نیز بر همین اساس شکل می گیرد و تفاوت های عمدهای در عملکرد محصول و برنامه های کاربردی آن خواهد داشت.
عایق پلی یورتان سلول بسته دارای بیش از ۹۰ در صد سلول های بسته در ساختار خود می باشد. و عایق پلی یورتان سلول باز در ساختار خود کمتر از ۲۰ در صد سلول بسته دارد. البته ممکن است نسبت ها کمتر و یا بیشتر شود و تعریف ارائه دادهشده در اروپا شکل گرفته است و قطعیتی ندارد.
تولید کننده عایق پلی یورتان چه از نوع سلول بسته و چه تز نوع سلول باز آن موظف است که مشتریان خود را در استفاده از این محصول به درستی راهنمایی کند و آن ها را از خواص وویژگی های محصول مطلع کند تا ساخت و ساز و کاربرد درستی از محصولات بشود.
عایق پلی یورتاندر هر دو نوع سلول باز و سلول بسته خود از یک نوع پوشش استفاده می کند و در نتیجه عملکرد های هر یک نباید در حد تئوری باقی بماند و به آن تکیه کرد،بلکبه به درستی باید مورد بررسی و آزمایش های استاندارد قرار بگیرد. از این رو تقریبا از نوامبر سال ۲۰۱۴ همه عایق های اسپری پلی یورتان دارای علامت CE می باشد که به نوعی نشان دهنده استاندارد آن است.
عایق های پلی یورتان دارای CE بر اساس قوانین فنی تصویب شده در سازمان (ETA) اروپا استاندارد شده اند و مورد اعتماد می باشند و در نحوه استفاده از آن ها بایدموارد فنی را رعایت کرد.
ارزش های رسانایی حرارتی ( ارزش لامبدا ) و ضخامت محصولات و نوع عملکرد و سایر خواص عایق پلی یورتان و EN 12667 و EN 12939 باید برای محصول به طور کامل مشخص باشد.

پلی یورتان سلول باز و سلول بسته

 
تفاوت عایق پلی یورتان سلول باز و سلول بسته
تفاوت عایق پلی یورتان سلول باز و سلول بسته
پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : تفاوت عایق پلی یورتان سلول باز و سلول بسته
عایق رطوبتی پاشش پلی یورتان

عایق رطوبتی پاشش پلی یورتان

پلی یوریا پلیمری آلی حاصل از واکنش ایزوسیانات با یک آمین خاتمه یافته به زرینپلی اتر است که در اثر این واکنش یک ترکیب الاستیک یا پلاستیک مانند به وجود می‌آید و امکان دارد در بسیاری از موارد مشابه با تکنولوژی‌های قدیمی از جمله پلی یورتان٫ اپوکسی٫ وینیل استر و نئوپرن استفاده شود.

پاشش پلی یورتان
عایق رطوبتی پاشش پلی یورتان

موارد مصرفی عایق رطوبتی پلی یورتان

 • عایق کاری سد ها

 • عایق کاری اطراف کشتی و ارشه های کشتی های مسافرتی , انواع کشتی.

 • باز سازی و ترمیم اماکن قدیمی و کارخانه های فرسوده.

 • پوشش دامداری ها استبل ها گلخانه ها و مرغ داری ها.

 • عایق بندی و پوشش حمام ها ‚استخر ها و سرویس های بهداشتی.

 • پوشش ایستگاه های اتوبوس.

 • کفپوش زمین های ورزشی تنیس‚بستکتبال‚بدمینتون و…

 • کفپوش مدارس ‚ کارخانه ها  و مراکز اداری.

 • کفپوش اتاق های پاک ‚ بیمارستان ها ‚ اتاق های  آرمایشگاه های تحقیقاتی و جراحی و تشخیص طبی.

 • عایق پل های آهنی و تونل ها بتونی و چوبی ‚ آجری.

 • پوشش نیمکت های معابر عمومی و آب نماهای شهری.

 • عایق کاری لوله ها ‚ منابع آب ‚ سوله ها و سردخانه های صنعتی.

 • کفپوش  تعمیر گاه ها و پارکینگ ها.

 • پوشش ماشین های حمل زباله و سطل های زباله.

 • کفپوش ماشین های حمل گوشت و میوه.

 • کفپوش های کامیون های باری و وانتها

 • پوشش داخلی کلیه وسایل نقلیه عمومی مانند: قطارها ‚ اتوبوس ها و هواپیماها.

 • پوشش پشت بام ها ‚ شیروانی ها ‚ سقف ها ساختمان های مسکونی ‚ اداری و تجاری و سوله های صنعتی

 • عایق کاری لوله ها و تانکر های  نفتی ‚ سوختی ‚ آبی ‚ مواد شیمیایی و… (داخل و خارج)

پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها :عایق رطوبتی پاشش پلی یورتان
راهنمای عایق کاری صوتی پلی یورتان

راهنمای عایق کاری صوتی پلی یورتان

امروزه درخیلی از خانه ها ، به منظور بزرگتر نشان دادن محیط خانه ، دیوارهای داخلی را حذف می کنیم . همزمان با این کار ، آشپزخانه ها را از وسایل پرسروصدا پر می کنیم یا در اطاق نشیمن ، یک سینمای خانگی می گذاریم . صدا یکی از محصولات فرعی زندگی پرمشغله امروزی شده است .

در چنین شرایطی جای تعجب ندارد اگر انسان به دنبال اندکی آرامش باشد . آلودگی صوتی پلی یورتان یکی از مشکلات عمده بشر شده است . قطعا ، آلودگی صوتی پلی یورتان به اندازه وجود میکروب در هواآزاردهنده نیست . ولی خواب ما را بر هم می زند ، موجب افزایش استرس می شود، خلوت ما را خدشه دار می کند و بطور کلی باعث پایین آمدن کیفیت زندگی می  شود . خوشبختانه ، در حال حاضر روشهای متعددی جهت کاهش انتقال صدا و عایق کاری صوتی پلی یورتان ابداع گردیده است . موثرترین روشها، آنهایی هستند که در زمان ساخت، در داخل دیوارها یا سایر المانهای سازه ای ساختمان بکار گرفته می شوند . سایر موارد ، روشهایی هستند که اجرای آنها بسیار ساده بوده، ولی میزان تاثیر آنها نیز به مراتب کمتر است .

روشهای ساده عایقکاری صوتی پلی یورتان

1 - بستن منافذ ورود و خروج هوا.هر منفذی که هوا بتواند از آن عبور کند ، صدا را هم می تواند انتقال دهد .کلیه منافذ موجود در سقفها و دیوارها نظیر اطراف جعبه تقسیم های برق ، کانالها و داکتها ، سیم ها و هرجایی را که شیئی از داخل دیوار یا سقف عبور می  کند با بتونه یا فوم پلی اورتان درزگیری نمایید .
 


راهنمای عایق کاری صوتی
راهنمای عایق کاری صوتی پلی یورتان2 - جلوگیری از ایجاد "کانالهای عبور صدا " در دیوارها .هنگام ساخت بناهای جدید ، کلیدهای برق و دریچه های هوا را در داخل دیوارها پشت به پشت هم قرار ندهید .
    
3 - اجتناب از استفاده از مصالح سخت که اینگونه مصالح ,صوت را به آسانی از یک مکان به مکان دیگر انتقال می دهند . 
4 - استفاده از یک لایه انعطاف پذیرنظیر فوم منبسط شونده جهت جدا نمودن لوله ها از غلافها یا سوراخهایی که از آن عبور می کنند.
5 - استفاده از عایق صوتی پلی یورتاندر دیوارهای ساختمانهای جدید جهت جلوگیری از انتقال صدا بین اتاقهای مجاور. به منظور جلوگیری از انتقال صدای نامطلوب جریان سریع آب به هنگام تخلیه فلاش تانک توالت ، لوله های پلاستیکی تخلیه آب را عایق بندی کنید . در صورتامکان ، در اینگونه موارد از لوله های چدنی استفاده نمایید و یا اینکه در دیوارها از عایق صوتی پلی یورتان دیوار استفاده نمایید .
6 - استفاده از وسایل خانگی آرامتر ،حتی اگر گرانتر از موارد مشابه پرصداتر باشند .
7 - جدا نمودن تجهیزات صدادار از محلهای استراحت. استفاده از اطاقهای مجزای مجهز به عایق های صوتی پلی یورتان می تواند ایده خوبی درطراحی منزل باشد . بکارگیری درهای مجهز به عایق بین کلیه فضاها، به مقدار قابل ملاحظه ای از انتقال صدا در خانه جلوگیری می کند.
8 - استفاده از مصالح جاذب صدادر کفها ، دیوارها و سقفها . عایقهای صوتی پلی یورتان به مانند موکت می توانند از عبور صدا جلوگیری نمایند . حتی الامکان از بکارگیری کفپوشهای سخت ، مانند سرامیک ، بتن و چوب خودداری نمایید .

مواد و سطوح جاذب صدا

بطور کلی سطوح سخت امواج صوتی پلی یورتان را منعکس نموده و سطوح نرم آنها را جذب می کنند .
اکثر افراد با مواد و مصالحی که صدا را جذب می کنند آشنا هستند . درصورتیکه بخواهید انعکاس صدا را در یک اتاق به حداقل برسانید ، باید به جای استفاده از چوب ، کاشی و سرامیک و لمینیت از مصالح نرمی نظیر سقفهای آکوستیک و موکت نرم استفاده نمایید .
امروزه انواع مختلفی از سقفهای آکوستیک در بازار وجود دارد . تایلهای آکوستیک و سقفهای کاذبعملکرد مناسبی در کاهش انعکاس صدا در اتاقها دارند . برای گرفتن نتیجه بهتر در کنترل انتقال صدا در یک محیط ، می توان از ترکیبی از روشها و مصالحفوق بهره گرفت .


پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : راهنمای عایق کاری صوتی پلی یورتان
عایق صوتی پلی یورتان

عایق صوتی پلی یورتان

روش های عایق کاری صوتی ساختمان - عایق صوتی پلی یورتان

- بهترین روش استفاده از عایق صوتی در دیوارهای ساختمان ها جهت جلوگیری از انتقال صوت و جذب آن است. عایق صوتی پلی یورتان به دلیل داشتن ساختار فیبری بازی برای کاهش عبور صدا و جذب صدا بسیار مناسب است.

- استفاده از درب ها و پنجره های مجهز به عایق صوتی به مقدار قابل توجهی از انتقال صدا می کاهد. از پلی یورتان به عنوان عایق صوتی درب و همچنین عایق صوتی پنجره استفاده می شود.

عایق صوتی پلی یورتان
عایق صوتی پلی یورتان

- صدای عبور آب فاضلاب طبقات فوقانی همواره برای ساکنان طبقات پایین آزار دهنده است. با استفاده از عایق صوتی پلی یورتان می توان این لوله ها را عایق صوتی کرد.

-هر منفذی که هوا بتواند از آن عبور کند صدا را انتقال می دهد، بستن منافذ عبور هوا به کاهش انتقال صدا کمک می کند. از جمله این منافذ قسمت پایین دربها و کف زمین، کانالهای تهویه، متصل نبودن پارتیشن به سقف و ... می باشد.

- از مصالح سخت در ساختمان استفاده نشود. زیرا این مصالح صدا را به آسانی از خود عبور می دهند.
- جلوگیری از ایجاد کانال های عبور صدا در دیوارها، در دیوارهای مشترک کلیدهای برق و دریچه های هوا را در فضای مشترک پشت به پشت هم قرار ندهید.

- جهت کاهش میزان انعکاس صدا، سعی کنید کف اتاق با فرش، موکت یا هر نوع پوششپرزدار دیگر پوشش داده شود. این کار ضمن کاهش میزان انعکاس صدا ، با گرفتنانرژی صوت ، یک نوع عایق صوتی است که مانع از انتقال آن به طبقات پایین تر نیز می شود.

پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق صوتی پلی یورتان
عایق صوتی پلی یورتان

عایق صوتی پلی یورتان

سیستمجرم- فنر- جرم که با پلی یورتان سلول باز پر شده است، عایق صوتی بسیار خوبی را بین فضاها ایجاد می‌نماید. به محض آن‌‌که امواج صوتی از میان مصالحفیبری (تخته‌های گچی) عبور می‌کند، اصطکاک حاصله بین امواج صوتی که به دلیل وجود فوم پلی یورتان می‌باشد، سبب کاهش انرژی امواج صوتی می‌شود.

عایق صوت با فوم پلی یورتان سلول باز،

عایق صوتی پلی یورتان

خواص عایق صوتی پلی یورتان

سیستمجرم- فنر- جرم که با پلی یورتان سلول باز پر شده است، عایق صوتی بسیار خوبی را بین فضاها ایجاد می‌نماید. به محض آن‌‌که امواج صوتی از میان مصالحفیبری (تخته‌های گچی) عبور می‌کند، اصطکاک حاصله بین امواج صوتی که به دلیل وجود فوم پلی یورتان می‌باشد، سبب کاهش انرژی امواج صوتی می‌شود. این انرژی به حرارت و گرما تبدیل می‌شود. در نتیجه انرژی صوتی کمتری منتقل می‌شود.

عایق صوتی پلی یورتان
عایق صوتی پلی یورتان

 

پر شده با پلی یورتانبدون عایقساختار
R_w = 45 dBR_w = 36 dB12.5 mmتخته گچی
50 mmسازه فلزی
12.5 mmتخته گچی
75 mmضخامت کلی

 

 

 


پر شده با پلی یورتان3 سانتی متر پلی یورتانساختار
R_w=54 dBR_w=49 dB2×12.5 mmتخته گچی
95 mmسازه فلزی
2×12.5 mmتخته گچی
145 mmضخامت کلی

 

               همانطور که مشاهده می‌شود، هر چه میزان پلی یورتان بیشتر باشد، عایق صدای بهتری حاصل خواهد شد. ولی ضخامت پلی یورتان سلول باز با افزایش Rw رابطه خطی ندارد. تقریباً با افزایش هر سانتی‌متر به ضخامت عایق پلی یورتان، Rw به میزان 1 دسی بل افزایش می‌یابد.


راه حل دستیابی به کلاس "آسایش" در عایق‌های صوتی پلی یورتان


عایق صدا پلی یورتان درون ساختمان : کاهش صدا در دیوارهای درونی


عایق صوتی پلی یورتان
عایق صوتی پلی یورتان


ساختار پیشنهادی برای یک جداکننده تک قاب فلزی به منظور دستیابی به کلاس " آسایش" چنین است.
ساختار پیشنهادی
      2×12.5 mm تخته گچی25 mm
پلی یورتان سلول باز100 mm
    2×12.5 mm تخته گچی25 mm

 

R_w=50 dB

ساختار پیشنهادی برای جداکننده با دو قاب فلزی :

ساختار پیشنهادی
     2×12.5 mm تخته گچی25 mm
    2×50 mm پلی یورتان سلول باز100 mm
    2×12.5 mm تخته گچی25 mm

 

R_w=55 dB

ساختار پیشنهادی برای دیوار با جرم سطحی بالا:

ساختار پیشنهادی
آجر توخالی200 mm
پلی یورتان سلول باز50 mm
تخته گچی    12.5 mm

 

ساختار پیشنهادی برای سقف :

ساختار پیشنهادی
سقف بتنی-
ساپورت ها و نگهدارنده های متصل به سقف-
پلی یورتان سلول باز    50 mm
تخته گچی    12.5 mm

 

R_w=52 dB

http://www.yektashop.com/catch/data/a5380/my93445753591558.jpg
عایق صوت پلی یورتان به منظور دستیابی به کلاس "موزیک استدیو"  

گاهیبرای عایق نمودن دیواره‌های درونی، نیاز به شرایط آکوستیکی بسیار بالا می‌باشد؛ مثلاً عایق نمودن یک استدیو. در این حالت، بایستی تمامی پل‌های صوتی از بین برود. مثلاً قاب‌های فلزی روبروی هم قرار نگیرد. در شکل زیر تأثیر وجود عایق صوتی پلی یورتان سلول باز و هم‌چنین وجود یک قاب یا دو قابمقایسه شده است.

%image_alt%

عملکرد عایق صداR_w  (dB)
بدون عایق47
1 عدد قاب 10 سانتی متری54
2 عدد قاب 5 سانتی متری62

 

ضخامت کل ساختار : 15 سانتی متر
 


 

 

 

 کاربردهای عایق صوتی پلی یورتان

پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها : عایق صوتی پلی یورتان
خواص فیزیکی فوم سخت پلی یورتان

خواص فیزیکی فوم سخت پلی یورتان

خواص فیزیکی فوم سخت پلی یورتان ( فوم ریجید)

 

دریک سیستم مشخص، خواص فوم را می توان صرفا با تغییر در دانسیته فوم پلی یورتان کنترل نمود. خواص فیزیکی فوم پلی یورتان مانند استحکام فشاری، مقاومت کششی، استحکام خمشی، مقاومت برشی و استحکام به ضربه، رسانایی حرارتی، نرخ جذب آب و ضریب کشسانی تا حد زیادی به دانسیته فوم پلی یورتان بستگی دارد.

خواص عمومی فوم سخت پلی یورتان

برخی از خواص عمومی فوم سخت پلی یورتان (فوم ریجید)  پایه پلی اتری یا پلی استری عبارتند از:

 • قابلیت تشکیل فوم در محل پاشش یا ریزش
 • تنوع در دستیابی به دامنه وسیعی از خواص فیزیکی
 • خواص استحکام بالا همزمان با سبک وزن بودن
 • دارای خواص عایق حرارتی مناسب
 • قابلیت چسبیدگی بالا به فلز، چوب، شیشه و سرامیک

وزنمعادل مولکولی پلی ال تاثیر قابل توجهی بر خواص نهایی فوم پلی یورتان دارد. به طور کلی، با کاهش میانگین وزن معادل مولکولی پلی ال از ۳۰۰ به ۱۰۰، خواص فوم سخت پلی یورتان نهایی بدین شکل تغییر می کند:


 • افزایش استحکام فشاری فوم پلی یورتان
 • افزایش سهم سلول های بسته در فوم
 • کاهش نرخ نفوذ بخار آب به درون فوم پلی یورتان
 • کاهش جذب آب
 • افزایش مقاومت حرارتی فوم پلی یورتان
 • کاهش نرخ افت گاز در سیستم های پف زای حلالی
 • تمایل بیشتر به شکنندگی در فوم
 • تمایل به سوختن فوم پلی یورتان
 • افزایش قیمت تمام شده هر کیلو فوم پلی یورتان

به علاوه، با کاهش وزن معادل مولکولی پلی ال، واکنش گرمازا با شدت بیشتری در حین تشکیل فوم پیش می رود.

دریک سیستم پلی ال مشخص، خواص فوم را می توان صرفا با تغییر در دانسیته فوم پلی یورتان کنترل نمود. خواص فیزیکی فوم پلی یورتان مانند استحکام فشاری، مقاومت کششی، استحکام خمشی، مقاومت برشی و استحکام به ضربه، رسانایی حرارتی، نرخ جذب آب و ضریب کشسانی تا حد زیادی به دانسیته فوم پلی یورتان بستگی دارد. شکل ۱ نحوه تغییرات خواص استحکام فشاری و جذب آب در فوم سخت پلی یورتان (فوم ریجید) با تغییرات دانسیته فوم را نشان می دهد. شکل ۲ نیز تاثیر دانسیته بر استحکام برشی فوم سخت پلی یورتان را نمایش می دهد.

نحوه تغییرات خواص استحکام فشاری و جذب آب در فوم سخت پلی یورتان با تغییرات دانسیته فوم

شکل ۱- تغییرات خواص استحکام فشاری و جذب آب در فوم سخت پلی یورتان با دانسیته


تاثیر دانسیته بر استحکام برشی فوم سخت پلی یورتان

شکل ۲-  تاثیر دانسیته بر استحکام برشی فوم سخت پلی یورتان

میزانسلول های بسته موجود در فوم سخت پلی یورتان  علاوه بر وزن معادل مولکولی پلی ال ، بستگی به مقدار پیوند دهنده های عرضی و سورفاکتانت های مورد استفاده در حین فوم کردن دارد. در فوم اسپری پلی یورتان،میزان میکس کردن مواد اولیه پلی یورتان ( پلی ال و ایزوسیانات) تاثیر زیادی بر میزان سلول های بسته فوم سخت پلی یورتان دارند.  باید یادآور شد که در اکثر کاربردهای فوم سخت پلی یورتان، داشتن حداکثر سلول بسته در فوم مورد نیاز می باشد. به عبارتی، وجود سهم بالایی از سلول های بسته در فوم پلی یورتان برای به حداقل رساندن جذب آب، کاهش نفوذ رطوبت و بخار آب و حفظ گازهای عامل پف زا در داخل فوم ضروری است. معمولا فوم سخت پلی یورتان دارایدرصد بالایی از سلول های بسته می باشد( ۹۰%). البته در دیگر کاربرد فوم پلی یورتان، همانند فوم صندلی، کاهش تعداد سلول های بسته در فوم مطلوب می باشد.

خواص فیزیکی و مکانیکی فوم سخت پلی یورتان (فوم ریجید)

فومسخت پلی یورتان (فوم ریجید)  معمولا دارای دانسیته ای بین ۸ تا ۳۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. البته مصرف فوم های سخت با دانسیته های بالاتر برای کابرد هایی مانند قطعات دکوراتیو و پایه صندلی که به فوم چوبمعروفند نیز اخیرا در حال افزایش است. لازم به توضیح است تولید فوم سخت پلی یورتان با دانسیته کمتر از ۲۴ کیلوگرم بر متر مکعب به طور ابعادی ناپایدار است وعملا غیر قابل استفاده می باشد. شکل ۳ تاثیردانسیته بر خواص مکانیکی فوم سخت پلی یورتان را نشان می دهد. این نمودار تا دانسیته ۱۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب را پوشش می دهد. شکل ۴ نیز استحکام فشاری فوم سخت پلی یورتان با تغییرات دانسیته را نشان می دهد. همانطور که در شکل مشهود است، با افزایش دانسیته فوم، استحکام فشاری افزایش می یابد و همچنین استحکام فشاری با افزایش دمای فوم پلی یورتان (به ویژه در دانسیته های بالاتر) کاهشمی یابد. شکل ۵ نیز تاثیر دما بر فوم سخت پلی یورتان در دامنه وسیعی از دما را نشان می دهد.


تاثیردانسیته بر خواص مکانیکی فوم سخت پلی یورتان

شکل ۳-  تاثیردانسیته بر خواص مکانیکی فوم سخت پلی یورتان

استحکام فشاری فوم سخت پلی یورتان با تغییرات دانسیته

شکل ۴- استحکام فشاری فوم سخت پلی یورتان با تغییرات دانسیته


تاثیر دما بر فوم سخت پلی یورتان

شکل ۵- تاثیر دما بر فوم سخت پلی یورتان


جدول۱ خواص مکانیکی فوم سخت پلی یورتان را نشان می دهد. جالب توجه است که استحکام فشاری یا تراکمی در راستای عمود بر رشد فوم تقریبا نصف استحکام فشاری در راستای موازی با رشد فوم می باشد. جدول ۲ نیز مقاومت فشاری فوم سخت پلی یورتان پلی اتری و پلی استری در دانسیته های مختلف را با هم مقایسهکرده است.

در رابطه با استحکام فشاری باید اشاره کرد که در فوم سخت پلی یورتان معمولا  یک ناحیه الاستیک وجود دارد که در آن میزان تنش تقریبا با  میزان کرنش متناسب است. با این وجود، آنها به طور کامل از قانون هوک تبعیت نمی کنند. در شکل ۸٫۶، تنش اولیه تقریبا متناسب با کرنش است و یک بازگشت الاستیک وجود دارد. بالای نقطه تسلیم، فوم بازگشت الاستیک کمتری از خود نشان می دهد. اگر فوم پلی یورتان بیشتر از نقطه تسلیم متراکم شود، ساختار فوم مچاله می شود.

در فوم های با دانسیته پایین ( کمتر از ۶۴ کیلوگرم بر متر مکعب)، تنش لازم برای مچاله کردن فوم پلی یورتان برابر مقدار تنش در نقطه تسلیم است. ناحیه ثابت می تواند تا تراکم ۷۰% در فوم هایبا دانسیته پایین گسترش یابد. در دانسیته های بالاتر، شدت فلات کاهش می یابد و تنش لازم برای مچاله کردن فوم با افزایش کرنش بیشتر می شود.

نمودار تنش-کرنش فوم سخت پلی یورتان با دانسیته 32 کیلوگرم بر متر مکعب

نمودار تنش-کرنش فوم سخت پلی یورتان با دانسیته ۳۲ کیلوگرم بر متر مکعب

اکثرفوم های سخت ( فوم ریجید) پلی یورتان دارای خاصیت ناهمسانگرد هستند بدین معنا که در جهت افزایش ارتفاع فوم (رایز) مقاومت بالاتری نسبت به جهت عمود بر آن دارند. این خاصیت ناهمسانگردی معمولا در موارد فوم قالبی یا پانل هایی که فوم در فاصله عمودی طولانی رشد می کند مشهود است. در چنین شرایطی، (فوم قالبی یا پانلی با ارتفاع رشد بالا)، یک فوم سخت دارای استحکام تراکمیتقریبا دو برابر در موازات فوم نسبت به جهت عمود بر رشد فوم است. در فوم های قالبی، با اعمال بار اضافی بر قالب می توان اختلاف در خواص فیزیکی فوم در جهت عمودی و افقی را به حداقل رساند اما در عین حال دانسیته فوم پلی یورتان نهایی افزایش خواهد یافت.

جدول ۱-خواص فیزیکی فوم سخت پلی یورتان

خواص فیزیکی فوم سخت پلی یورتان

جدول ۲- تغییرات استحکام فشاری فوم سخت پلی یورتان با دانسیته

تغییرات استحکام فشاری فوم سخت پلی یورتان با دانسیته


پنج شنبه بیست و هفتم 8 1395
(0) نظر
برچسب ها :خواص فیزیکی فوم سخت پلی یورتان - پلی یورتان عایق حرارتی
X